Jesteś w: Aktualności » Parafialna pielgrzymka do Gruzji i Armenii

W TERMINIE  27.09 – 07.10.2020r.
 

Dzień I 27.09

Spotkanie w hali odlotów lotniska Poznań Ławica o godz. 6:30. Przelot do Gruzji (8:55-14:25). Przejazd na obiadokolację i nocleg w Tbilisi. 

 

Dzień II 28.09

Tbilisi – kościół Matheki – położony na urwisku nad rzeką Mtkwari, w miejscu dawnego kompleksu pałacowego,          z relikwiami gruzińskiej męczennicy Szuszanik, katedra Sioni – centrum życia religijnego Gruzinów, z relikwią krzyża św. Nino, synagoga. Przejazd kolejką linową do Twierdzy Narikala, skąd podziwiać można piękny widok na Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień III 29.09 

Wyjazd na zwiedzanie regionu Kachetia – prowincji Gruzji wschodniej słynącej ze swoich winnic i gastronomii: klasztor w Bodbe - gdzie według legendy modliła się święta Nino, a wskutek jej modlitw ze skały wybiła woda, której picie lub zanurzenie się w niej ma moc uzdrawiania i chroni przed wszelkimi chorobami; twierdza w Signaghi - potężna forteca z drugiej połowy XVII wieku, bajecznie położona na skraju płaskowyżu, który wznosi się nad rozległą doliną rzeki Alazani, Akademia Ikalto - kompleks klasztorny założony w drugiej połowie VI w., a zarazem ważny ośrodek naukowy na Zakaukaziu, katedra Alawerdi - najbardziej znacząca świątynia w całej Kachetii, wizyta w jednaj z kachetyjskich winnic – możliwość degustacji i zakupu wina. Po powrocie do Tbilisi tradycyjna gruzińska biesiada – supra i nocleg. 

 

Dzień IV 30.09 

Wyjazd do Kazbegi: po drodze przejazd do Mcchety i zwiedzanie monastyru Dżwari – „monastyr krzyża”, jednego z najstarszych kościołów na świecie, gdzie według tradycji Święta Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo, zatrzymała się na modlitwę na najwyższym wzniesieniu Mcchety i postawiła na nim krzyż; katedra Sweti Cchoweli - wpisana w 1994 na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego; Zbiornik Żinwalski, twierdza Ananuri nad rzeką Aragwi, punkty widokowe na Gruzińskiej Drodze Wojennej, przejazd przez Gudauri, Przełęcz Krzyżowa, Kazbegi. Obiadokolacja i nocleg. 

 

Dzień V 01.10

Kazbegi - wjazd jeepami do ikony i symbolu Gruzji: kościółka Świętej Trójcy Cminda Sameba u stóp góry Kazbek położonego na wysokości 2170 m n.p.m. (jeśli pozwoli pogoda). Powrót do Tbilisi na obiadokolację  i nocleg.

 

Dzień VI 02.10 

Przekroczenie granicy z Armenią. Haghpat – średniowieczny kompleks klasztorny, wpisany na listę UNESCO. Obiadokolacja i nocleg w Dilijan. 

 

  Dzień VII 03.10 

Przejazd nad Jezioro Sewan – zwane „perłą Armenii”. Geghard – kompleks Monastyru Świętej Włóczni - jednego z najwspanialszych dzieł architektury ormiańskiej – wpisanego na listę UNESCO – wspaniałe chaczkary, kaplice i cele eremitów wykute w litej skale. Garni – położa w dzikim i niedostępnym wąwozie twierdza (niegdyś letnia siedziba starożytnych królów Armenii). Zachowała się tu m.in hellenistyczna świątynia Mitry - irańskiego boga słońca oraz łaźnia z mozaiką bóstw morskich. Obiadokolacja i nocleg. 

 

Dzień VIII 04.10 

Matenadaran – skarbnica tradycji narodowej – biblioteka z najcenniejszymi manuskryptami kraju, m.in. pierwszą kopią Biblii w języku ormiańskim. Plac Republiki i spacer po Erywańskich Kaskadach. Zvartnots – ruiny świątyni             i pałacu, wpisane na listę UNESCO. Eczmiadzyn – serce Kościoła Ormiańskiego – według tradycji właśnie tu św. Grzegorzowi ukazał się Chrystus i uderzył złotym młotem w miejsce, gdzie miał stanąć nowy kościół. Stąd nazwa Eczmiadzyn – miejsce, gdzie zstąpił Jednorodzony. Budowlę zaczęto wznosić na początku IV wieku na fundamentach pogańskiej świątyni. Obiadokolacja i nocleg w Gyumri.

 

Dzień IX 05.10

Po śniadaniu Msza Św. i przekroczenie granicy z Gruzją. Vardzia – malowniczy kompleks skalnego miasta, niegdyś 13 – piętrowego, zbudowanego w XII wieku, za czasów królowej Tamary. Kompleks składał się z trzech tysięcy jaskiń         i mógł pomieścić 50 tysięcy osób. Artystycznie zdobione pokoje połączone ze sobą wykutymi w skale korytarzami, piękne freski na ścianach cerkwi, fragmenty sieci tuneli, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Przez lata Vardzia była jednym z głównych ośrodków kulturalno-religijnych monarchii gruzińskiej. Obiadokolacja i nocleg. 

 

Dzień X 06.10

Twierdza Rabati - zamek-twierdza, który zajmuje obszar 7 hektarów, na którym znajdują się m.in.: złożony system fortyfikacji obronnych, domy o tradycyjnej regionalnej architekturze, stare łaźnie, kościół, regionalne Muzeum Historyczne, meczet z 1752 roku oraz ruiny medresy- szkoły, w której nauczano Koranu, prawa oraz języka arabskiego. Przejazd w kierunku Kutaisi. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień XI 07.10 

Śniadanie w formie suchego prowiantu i przejazd na lotnisko. Przelot do Poznania (6:35-8:25) i zakończenie pielgrzymki.  

 

PROGRAM RAMOWY – KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE

Koszt pielgrzymki:  890 USD + 1600 PLN
Cena w USD uzależniona jest od ilości uczestników: >45os.– 890$, 40-44os.- 940$, 35-39os.- 1010$, 30-34os.- 1100$.

Cena zawiera:  przelot samolotem, opłaty lotniskowe, przejazd klimatyzowanymi autokarami, noclegi             w hotelach (standard 3,4*) - pokoje 2 osobowe, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, opiekę pilota,  ubezpieczenie KL i NNW do wysokości 30.000 USD.

Cena nie zawiera: biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, lokalnych opłat, polskojęzycznych przewodników na co trzeba przeznaczyć dodatkowo 100USD, dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń: od kosztów rezygnacji i chorób przewlekłych, dopłaty do pokoju jednoosobowego (260 USD), wydatków osobistych.

 

 
Niedziele
7.30, 9.30 (z udziałem młodzieży), 11.00 (z udziałem dzieci), 12.30, 18.00

W pozostałe dni tygodnia
7.30 i 18.00

Święta
7.30, 9.00, 18.00

Okres wakacyjny
Niedziele 7.30, 9.30, 11.00, 20.00
Poniedziałki, Środy, Piątki 18.00
Wtorki, Czwartki 7.30
Soboty 7.30, 18.00
Święta 7.30, 9.00, 18.00