Jesteś w: Aktualności » Wielki Tydzień
 

Msze św. w  poniedziałek, wtorek i  środę o godz. 7.30 i 18.00.
 

Wielki Czwartek
 
Tego dnia Kościół sprawuje tylko jedną Eucharystię - wieczorem, tzw. Mszę Wieczerzy Pańskiej. Jedynie w kościołach katedralnych przez południem odprawiana jest Msza Krzyżma świętego, na której gromadzą się kapłani danej diecezji, by pod przewodnictwem swojego biskupa odnowić przyrzeczenia kapłańskie i poświęcić święte oleje, używane podczas sakramentów w ciągu całego roku. Wraz z Modlitwą popołudniową kończy się okres Wielkiego Postu.
Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej wraz z rodzicami zbiorą się w kościele już o 18:40 (w pierwszych ławkach). 
Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00 rozpoczyna 
 
ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE 
MĘKI I ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 21.30.

 
Wielki Piątek
 
W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. W kościołach są odprawiane jedynie uroczyste liturgie Męki Pańskiej, w czasie których odczytuje się Mękę Pańską według św. Jana oraz adoruje Krzyż, któremu dzisiaj oddaje się taką cześć, jak Chrystusowi Eucharystycznemu (poprzez klęknięcie). 
Zgodnie z kanonami 1251-1252 KPK w dniu dzisiejszym wszystkich obowiązuje post ścisły - post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Osoby między 14. a 18. rokiem życia są zobowiązane jedynie do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny zachować nie tylko wstrzemięźliwość, ale również post: trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa - lekkie. Z obowiązku tego są zwolnione osoby chore. Kościół zachęca także do przedłużenia postu i wstrzemięźliwości aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc.
W dniu dzisiejszym jesteśmy wezwani do trwania przed Chrystusem Ukrzyżowanym. Ten dzień nie powinien mieć charakteru wyłącznie smutnego - Mękę Chrystusa rozważamy przecież w kontekście nadchodzących Świąt Zmartwychwstania. Niemniej jednak Wielki Piątek ma być dniem wyciszenia i skupienia.

Dziś rozpoczyna się coroczna Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska.
 
O godz. 8.00 Droga Krzyżowa. Prosimy o przyniesienie ze sobą krzyży.
O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Przez cały Wielki Piątek możliwość nawiedzenia Najświętszego sakramentu.
Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00.
Po liturgii 
możliwość modlitwy przy Grobie Pańskim do godz. 22.00. 


 
Wielka Sobota
 
Kościół także dzisiaj powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy św., dlatego główny ołtarz pozostaje obnażony. Przychodzimy do kościoła, by adorować Chrystusa w Grobie, oraz aby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół.
Dzisiejszy dzień to czas ciszy i tęsknoty za Chrystusem. W szczególny sposób Kościół zwraca uwagę na Maryję, która jako jedyna w Wielką Sobotę przechowała wiarę Kościoła, kiedy to wszyscy uczniowie i Apostołowie Chrystusa uciekli. Kościół zachęca nas, byśmy trwali w poście ścisłym podjętym w dniu wczorajszym aż do Wigilii Paschalnej.
Znajdźmy wśród ostatnich porządków i przygotowywania wielkanocnych potraw czas, by wraz z całą rodziną pójść do kościoła i spotkać się z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy, że trwa Triduum Paschalne - największe święto chrześcijaństwa. Kościół nie nakłada na nas obowiązku uczestniczenia w jego obchodach. Dzięki temu możemy dobrowolnie zdecydować się na udział w tym święcie. Każdy z nas jest jednak zobowiązany do wzięcia udziału we Mszy świętej w Niedzielę Wielkanocną.
Po zapadnięciu zmroku rozpoczyna się uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej. Ta liturgia, najbardziej uroczysta ze wszystkich liturgii w roku, należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Tym samym otwiera ona pięćdziesięciodniowy okres wielkanocnej radości. Jak Triduum Paschalne jest centrum całego roku kościelnego, tak Wigilia Paschalna stanowi ośrodek Triduum Sacrum.
Dziś drugi dzień Nowenny do Miłosierdzia Bożego.

Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 7.00 do 20.50.
O godz. 8.00 modlitwa brewiarzowa – jutrznia.

Święcenie potraw na stół wielkanocny o godz. 11.00 i od 14.00 do 17.00 co pół godziny. W Jasiniu przy ul. Rabowickiej o godz. 12.40, w Kruszewni o godz. 13.00
O godz. 21.00 Wigilia Paschalna, na którą składają się: Liturgia Światła, Liturgia Chrzcielna, uroczysta Msza św. rezurekcyjna zakończona procesją wokół kościoła. Procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec i paschalików.


Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego
 
Chrystus Zmartwychwstał!
Niech ta prawda towarzyszy nam każdego dnia, abyśmy uwierzyli, że Ten, którego ukrzyżowano, żyje, działa i pragnie nas prowadzić do Ojca.
On jest Drogą, Prawdą i Życiem!

 
Dziś Kościół celebruje największe święto roku liturgicznego. Radość z tego święta jest rozciągnięta na osiem dni - Oktawę Wielkanocy, kończącą się w następną niedzielę.
Do liturgii Mszy świętych powracają radosne śpiewy "Alleluja",  "Chwała na wysokości Bogu" oraz  "Ciebie, Boga, wysławiamy". Kończy się też czas wstrzymywania się od hucznych zabaw. Kolejnych 50 dni to czas wielkanocnej radości.
Dziś już trzeci dzień Nowenny do Miłosierdzia Bożego.

Msze Święte o 7:00 - z procesją rezurekcyjną, 9:30, 11:00 ,12:30, 18:00.

  
Niedziele
7.30, 9.30 (z udziałem młodzieży), 11.00 (z udziałem dzieci), 12.30, 18.00
W pozostałe dni tygodnia
7.30 i 18.00
Święta
7.30, 9.00, 18.00
Okres wakacyjny
Niedziele 7.30, 9.30, 11.00, 20.00
Poniedziałki, Środy, Piątki 18.00
Wtorki, Czwartki 7.30
Soboty 7.30, 18.00
Święta 7.30, 9.00, 18.00

Wpisz swój adres e-mail jeśli chcesz otrzymywać wiadomości z życia parafii:
Adres e-mail: